Jak rzucić palenie?
Wg. WHO palenie to choroba wywołana uzależnieniem od nikotyny, która ma charakter przewlekły i przebiega z nawrotami.
Podstawowym czynnikiem warunkującym sukces w rzucaniu palenia jest motywacja. Osoby bez silnego postanowienia porzucenia nałogu najczęściej do niego wracają. Oceny motywacji pacjenta do rzucenia palenia można dokonać przy pomocy poniższej ankiety. Wynik 7 lub więcej wskazuje na duże szanse na zerwanie z nałogiem.
*Ankieta pochodzi z „Interna Szczeklika 2020”
Rzucający palenie musi mieć świadomość, że powrót do nałogu nie jest oznaką braku „silnej woli”, ale naturalną częścią procesu rzucania palenia. Zazwyczaj potrzeba 5-7 prób zaprzestania palenia, zanim ostatecznie zerwie się z nałogiem. Pacjent powinien również znać możliwe objawy nikotynowego zespołu abstynencyjnego, co pozwoli mu je łatwiej zaakceptować. Są to: psychiczny „głód” nikotyny, niepokój, napięcie, nerwowość, frustracja, problemy z koncentracją, obniżenie nastroju, zwiększony apetyt, zaburzenia snu.
Uzależnienie od nikotyny jest zazwyczaj na tyle silne, że tylko 1-2% palących jest w stanie rzucić palenie bez stosowania farmakoterapii. Wyróżnia się trzy grupy leków stosowanie w terapii uzależnienia od nikotyny:
– nikotynowa terapia zastępcza – np. gumy do żucia, plastry, pastylki/tabletki do ssania, inhalatory, aerozole do stosowania w jamie ustnej.
– bupropion (lek przeciwdepresyjny) – łagodzi objawy zespołu abstynencyjnego po zaprzestaniu palenia; do stosowania pod kontrolą lekarza
– częściowi agoniści receptora nikotynowego – wareniklina i cytyzyna (do stosowania pod kontrolą lekarza)
Oprócz farmakoterapii bardzo ważne jest nieustanne wsparcie ze strony otoczenia dla osoby rzucającej palenie. Warto rozważyć rozpoczęcie terapii behawioralnej, która istotnie zwiększa szanse na trwałe zaprzestanie palenia. Istnieją stacjonarne oraz telefoniczne poradnie dla pacjentów chcących podjąć walką z nałogiem, np. Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (tel. 801 108 108, 22 211 80 15). Przydatne informacje i porady można znaleźć również ma stronie jakrzucicpalenie.pl.