Choroba Hashimoto

Od kilku lat choroba Hashimoto jest jednym z najlepiej nagłośnionych problemów medycznych. Temat stał się na tyle popularny, że o chorobie przeczytamy już nie tylko w czasopismach naukowych, ale także w magazynach lifestylowych i na portalach plotkarskich. Czy to tylko chwilowy „trend” w branży medycznej czy coraz powszechniejszy, poważny problem zdrowotny?

Przyczyn coraz częstszego rozpoznawania choroby Hashimoto jest kilka. Lepsza dostępność technik diagnostycznych, takich jak USG tarczycy, czy wykrywanie przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy oraz zwiększona świadomość problemu wśród lekarzy, wiążą się z częstszym zlecaniem badań i wyższą wykrywalnością choroby.
Z drugiej strony, do wzrostu liczby pacjentów z chorobą Hashimoto prawdopodobnie mogą przyczyniać się niekorzystne czynniki środowiskowe, m.in. stres i zanieczyszczenie środowiska. Ponieważ objawy choroby nie zawsze są specyficzne, ale często uciążliwe, wymaga ona różnicowania z innymi popularnymi schorzeniami, takimi jak np. depresja. Dlatego też pomiar stężenia TSH we krwi jest nierzadko jednym z pierwszych kroków na ścieżce diagnostycznej wielu chorób, tak aby już na wstępie wykluczyć niedoczynność tarczycy.

Zbadaj swoją tarczycę TESTEM HORMON TSH lub zestawem ZDROWA TARCZYCA.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁ