Darmowa wysyłka od 300 zł

Ciała ketonowe

Ciała ketonowe to pośrednie metabolity, które powstają na drodze przemian kwasów tłuszczowych. Do ciał ketonowych zaliczamy takie związki jak: kwas acetooctowy, kwas beta-hydroksymasłowy i aceton. Zdrowy organizm fizjologicznie syntezuje niewielkie ilości ciał ketonowych.

Podstawowym materiałem energetycznym dla komórek jest glukoza. Stany, w których procesy metaboliczne są upośledzone, a glukoza nie może być efektywnie wykorzystywana przez komórki, dochodzi do zwiększenia pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł., np. kwasów tłuszczowych.

Wiąże się to ze znacznym zwiększeniem stężenia ciał ketonowych we krwi i moczu, co może prowadzić nawet do kwasicy ketonowej.

Stany, w których może dojść do istotnego zwiększenia syntezy ciał ketonowych to:

– cukrzyca typu 1 lub typu 2

– zatrucie alkoholowe

– nadużywanie alkoholu

– głodzenie się

– stosowanie diet niskowęglowodanowych

– ciężka niewydolność nerek

Ocenę stężenia ciał ketonowych można wykonać w moczu lub w krwi. Regularne badanie stężenia ciał ketonowych jest zalecane nie tylko u chorych na cukrzycę, ale także u osób będących na diecie niskowęglowodanowej. Z jednej strony, wzrost poziomu ciał ketonowych będzie świadczył o skuteczności diety, z drugiej strony, jego regularne monitorowanie stęż. ketonów jest warunkiem jej bezpieczeństwa. Dzięki regularnemu badaniu, mamy pewność, że poziom ciał ketonowych nie jest niebezpiecznie wysoki. Badanie jest szybkie i proste, a najważniejsze możesz wykonać je samodzielnie w domu, dzięki profesjonalnym aparatom Multisure GK.(zobacz tu)

Zobacz też:Czy warto stosować dietę ketogeniczną?

Źródło:

Batch, Jennifer T et al. “Advantages and Disadvantages of the Ketogenic Diet: A Review Article.” Cureus vol. 12,8 e9639. 10 Aug. 2020, doi:10.7759/cureus.9639

Masood, Wajeed, et al. “Ketogenic Diet.” StatPearls, StatPearls Publishing, 14 December 2020.

Ludwig, David S. “The Ketogenic Diet: Evidence for Optimism but High-Quality Research Needed.” The Journal of nutrition vol. 150,6 (2020): 1354-1359. doi:10.1093/jn/nxz308

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext