Diagnostyka ciąży
Powszechna dostępność testów ciążowych oraz rozwój medycyny w dziedzinie ginekologii pozwalają na wykrywanie i monitorowanie ciąży na jej wczesnym etapie. W dzisiejszych czasach każda kobieta, która zauważy u siebie objawy sugerujące ciążę – np. brak miesiączki – najpewniej w pierwszej kolejności sięgnie po ogólnie dostępną metodę diagnostyki, czyli test ciążowy. Testy ciążowe mają niewątpliwie wiele zalet – znajdziemy je w każdej aptece czy drogerii, są tanie i proste w wykonaniu, a wynik otrzymujemy już w kilka minut.
Jednak diagnostyka ciąży to bardziej skomplikowany temat niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim kluczowa jest klasyfikacja różnych objawów ciąży do jednej z trzech grup – przypuszczalnych, prawdopodobnych oraz pewnych objawów ciąży.
Przypuszczalne objawy ciąży
Do tej grupy zaliczamy takie objawy jak brak miesiączki, tkliwość piersi, nudności oraz wymioty, osłabienie, problemy z oddawaniem moczu czy nadwrażliwość na zapachy. Brak miesiączki prawdopodobnie najczęściej zwraca uwagę kobiet i skłania je do diagnostyki w kierunku ciąży. Pamiętajmy jednak, że plamienia lub krwawienia z dróg rodnych przypadające na czas menstruacji mogą zdarzyć się także u ciężarnych. Między innymi dlatego brak miesiączki jest jedynie przypuszczalnym objawem ciąży.
Prawdopodobne objawy ciąży
Prawdopodobne objawy ciąży to powiększenie obwodu brzucha, zmiany w obrębie szyjki macicy i – co dla wielu może okazać się zaskoczeniem – dodatni wynik testu ciążowego, czyli tzw. próby ciążowej. Test ciążowy wykrywa podwyższone stężenie beta-hCG w moczu lub we krwi (w przypadku badań laboratoryjnych z krwi), które wskazuje na prawdopodobny rozwój ciąży. Każdy dodatni wynik próby ciążowej musi być potwierdzony w badaniu ginekologicznym. Zobacz też: TEST CIĄŻOWY hCG strumieniowy, TEST CIĄŻOWY hCG płytkowy
Pewne objawy ciąży
Wysłuchanie czynności serca płodu, wyczucie ruchów płodu lub uwidocznienie sylwetki zarodka/płodu w badaniu USG należą do pewnych objawów ciąży.
Choć stwierdzenie zwiększonego stężenia beta-hCG w moczu lub krwi nie należy do jej pewnych objawów, to badanie to pozwala na najwcześniejsze wykrycie prawdopodobnej ciąży. W dzisiejszych czasach dokładność dostępnych na rynku domowych testów ciążowych jest bardzo duża i wynosi zazwyczaj dziewięćdziesiąt kilka procent. Testy ciążowe z krwi pozwalają uzyskać jeszcze dokładniejsze wyniki. Już od około 5 tygodnia ciąży lekarz może stwierdzić w przezpochwowym badaniu USG obecność struktur charakterystycznych dla rozwijającej się ciąży.
Bez wątpienia oznaczanie stężenia hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) będzie w większości przypadków pierwszym badaniem, po które sięgnie potencjalna przyszła mama oraz jednym z pierwszych, które zleci lekarz ginekolog.
Źródło:
Banaszewska, Beata, and Grzegorz H. Bręborowicz. Położnictwo I Ginekologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019.
Szczeklik, Andrzej, and Piotr Gajewski. Interna Szczeklika 2020. Medycyna Praktyczna, 2020.
Whitworth, Melissa et al. “Ultrasound for fetal assessment in early pregnancy.” The Cochrane database of systematic reviews ,4 CD007058. 14 Apr. 2010, doi:10.1002/14651858.CD007058.pub2