Darmowa wysyłka od 350 zł

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to nawracające objawy psychiczne i somatyczne, o umiarkowanym nasileniu, które występują w drugiej fazie cyklu (fazie lutealnej) i ustępują w momencie pojawienia się krwawienia miesięcznego.

Nawet kilkanaście procent kobiet w okresie przedmenopauzalnym doświadcza nasilonych objawów PMS. Aby rozpoznać zespół napięcia przedmiesiączkowego objawy muszą pojawiać się tylko w fazie lutealnej cyklu (na tydzień przed menstruacją) oraz należy wykluczyć wszystkie inne, możliwe przyczyny ich występowania. Częstość i nasilenie objawów może być inne w każdym cyklu. Największe nasilenie objawów obserwuje się zazwyczaj na dwa dni przed krwawieniem miesięcznym oraz w jego pierwszym dniu.

Możliwe objawy PMS to m.in.: zmęczenie, bóle brzucha, tkliwość piersi, ból głowy, bóle kończyn, spadek nastroju, zwiększony apetyt, spadek libido, chwiejność emocjonalna, napięcie, zaburzenia snu.

Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie są do końca znane. Przypuszcza się, że kobiety zgłaszające objawy PMS są bardziej wrażliwe na działanie i zmiany poziomu hormonów – estrogenu i progesteronu.

Pomocne w rozpoznaniu PMS może okazać się prowadzenie dzienniczka objawów przez okres co najmniej dwóch cykli, w trakcie których należy notować występowanie i nasilenie poszczególnych dolegliwości.

Lekami pierwszego wyboru w farmakoterapii PMS są leki przeciwdepresyjne, ponieważ zaburzenia nastroju są główną komponentą zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Źródło:

Biggs, Wendy S., and Robin H. Demuth. “Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego i Przedmiesiączkowe Zaburzenie Dysforyczne.” Medycyna Praktyczna, 2015, www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/121495,zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego-i-przedmiesiaczkowe-zaburzenie-dysforyczne.

Hofmeister, Sabrina, and Seth Bodden. “Premenstrual Syndrome and Premenstrual Dysphoric Disorder.” American family physician vol. 94,3 (2016): 236-40.

Kwan, Irene, and Joseph Loze Onwude. “Premenstrual syndrome.” BMJ clinical evidence vol. 2015 0806. 25 Aug. 2015

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext