Darmowa wysyłka od 300 zł

Cholesterol – najczęściej zadawane pytania

Czy cholesterol jest nam potrzebny?

Tak! Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. To element budulcowy błony komórkowej – jednej z najważniejszych struktur każdej komórki. Nasz organizm wykorzystuje również cholesterol do produkcji hormonów oraz skórnej syntezy witaminy D3.

Skąd się bierze cholesterol w naszym organizmie?

Cholesterol i trójglicerydy dostarczamy z pożywieniem, ale ponad połowa cholesterolu jest produkowana w wątrobie – mówimy wtedy, że ma on pochodzenie endogenne. Ponieważ cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie ani we krwi, jego transport musi odbywać się za pomocą kompleksów białek, cholesterolu i trójglicerydów, zwanych lipoproteinami.

Czym różni się zły i dobry cholesterol?

Zależnie od procentowego udziału każdego ze składników – białek, cholesterolu, trójglicerydów – wyróżnia się różne klasy lipoprotein. Są to m.in. lipoproteiny VLDL (lipoproteiny o bardzo małej gęstości), LDL (lipoproteiny o małej gęstości), HDL (lipoproteiny o dużej gęstości), IDL (lipoproteiny o pośredniej gęstości) i chylomikrony.

„Złym” cholesterolem nazywamy lipoproteiny LDL, których rolą jest dostarczanie cholesterolu do komórek. LDL przyczynia się tym samym do odkładania cholesterolu w ścianach naczyń, ich wapnienia i rozwoju miażdżycy.

„Dobry” HDL odbiera cholesterol z blaszek miażdżycowych i komórek ciała a następnie transportuje go do wątroby, gdzie jest wykorzystywany do produkcji kwasów żółciowych.

Co to jest panel lipidowy?

Panel lipidowy (lub inaczej profil lipidowy lub lipidogram) to badanie z krwi, pozwalające ocenić funkcjonowanie gospodarki lipidowej naszego organizmu. Oznaczane są cztery parametry: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy. Więcej o badaniu lipidogramu przeczytasz tu.

Po co regularnie wykonywać badanie lipidogramu?

Regularna kontrola parametrów gospodarki lipidowej może uchronić Cię przed licznymi chorobami i ich powikłaniami, szczególnie tak groźnymi jak udar mózgu czy zawał serca. Wykonywanie badania profilu lipidowego raz do roku pozwoli – w razie nieprawidłowych wyników – na odpowiednio wczesne podjęcie działań leczniczych i profilaktycznych. Co więcej, wartości cholesterolu będą się zmieniać wraz z modyfikacją stylu życia – są zatem dobrym parametrem oceny skuteczności stosowanej diety lub podejmowanej regularnie aktywności fizycznej.

Zobacz też:
Lipidogram

Kamica pęcherzyka żółciowego

LipidPro aparat

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext