Darmowa wysyłka od 300 zł

WITAMINA D: Co utrudnia jej produkcję w skórze?

Efektywność skórnej syntezy witaminy D3 jest zależna od wielu czynników, takich jak: szerokość geograficzna, pora roku, pora dnia, grubość pokrywy chmur, stopień zanieczyszczenia powietrza, czas ekspozycji na promieniowanie słoneczne, powierzchnia ciała poddana działaniu promieni słonecznych, stosowana ochrona przeciwsłoneczna (kremy z filtrami UV-B, odzież), wiek, pigmentacja skóry.

Melanina skutecznie blokuje wytwarzanie witaminy D u osób ciemnoskórych. Dlatego też nie dziwi, iż dla syntezy odpowiedniej ilości cholekalcyferolu, ciemnoskórzy Afroamerykanie wymagają 5–10-krotnie dłuższej ekspozycji na promieniowanie niż biali. Dodatkowo niektóre grupy wiekowe są bardziej narażone na jej niedobory, na przykład noworodki, którym nie zaleca się ekspozycji na słońce ze względu na to, że skóra ich jest niedojrzała i wyjątkowo wrażliwa. Co więcej mleko kobiece jest ubogie w witaminę D. Warto również wziąć pod uwagę leki przyjmowane przez pacjenta: leki przeciwpadaczkowe, przeciwretrowirusowe, stosowane w zapobieganiu odrzutu przeszczepu i glikokortykosteroidy, które przyspieszają przekształcanie się aktywnych metabolitów witaminy do nieaktywnego kwasu kalcytrionowego wydalanego wraz z żółcią. Ponadto warto zaznaczyć, że powszechne dziś stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi może znacznie redukować syntezę skórną witaminy D. Zastosowanie preparatu SPF z numerem 8 redukuje syntezę cholekalcyferolu w 95%, a preparatu z numerem 15 nawet w 99%.

Co jeśli naturalne metody uzupełniania witaminy D są niewystarczające?

Nie ulega wątpliwości, że niedobór witaminy D jest poważnym problemem o charakterze globalnym, jako że dotyczy osób różnej rasy, płci i wieku. Stąd wniosek, że w przypadku zbyt małej syntezy skórnej witaminy D niezbędna jest suplementacja jej preparatów.

Więcej interesujących informacji na temat witaminy D znajdziesz w artykule: WITAMINA D: Jak zbadać jej poziom? Jak sprawdzić skuteczność suplementacji?

Źródło:
Miętka, Alkesandra. “Witamina D. Właściwości i Działanie.” Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska, www.woia.pl/dat/attach//1229_witamina-d—wlasciwosci-i-dzialanie—mgr-aleksandra-mietka.pdf.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext