Darmowa wysyłka od 300 zł

WITAMINA D: Skąd nasz organizm ją pozyskuje? Jak w naturalny sposób zwiększać jej poziom?

Źródła witaminy D w organizmie to jej endogenna synteza i podaż ze źródeł egzogennych. Warto pamiętać, że produkty spożywcze zawierają stosunkowo niewielkie ilości witaminy D. Najbogatszym naturalnym jej źródłem są tłuste ryby morskie, wśród nich łosoś, makrela i śledź, a także tran oraz suszone w słońcu grzyby.

Najważniejszym źródłem witaminy D w naszym organizmie jest produkcja własna. Wiadomo jednak, że aby do niej doszło potrzebna jest ekspozycja na światło słoneczne. Latem jest ona zapewniona, jednak niepokojące jest to, że obecnie stosowane filtry przeciwsłoneczne hamują aż 90-95% syntezy witaminy D w skórze! W okresie jesienno-zimowym, czyli od października do marca, niemalże całkowicie ustępuje synteza tej witaminy. W miesiącach od kwietnia do września zaleca się co najmniej 15 minut przeznaczyć na kąpiel słoneczną – odsłonięte powinno być około 18% ciała, a w tym czasie na skórę nie powinno się stosować żadnych filtrów przeciwsłonecznych. Ekspozycja na słońce powinna odbywać się w godzinach pomiędzy 10:00 a 15:00. Nie ma jak dotąd doniesień naukowych wskazujących na możliwość zatrucia organizmu witaminą D3 pochodzącą z endogennej syntezy skórnej, gdyż ewentualny jej nadmiar przekształcany jest w związki nieaktywne biologicznie.

Źródło:
Miętka, Alkesandra. “Witamina D. Właściwości i Działanie.” Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska, www.woia.pl/dat/attach//1229_witamina-d—wlasciwosci-i-dzialanie—mgr-aleksandra-mietka.pdf.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext