Darmowa wysyłka od 300 zł

Dieta tarczycowa, czyli o żywieniu w chorobach tarczycy

Tarczyca to narząd, który odpowiada za wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Jednymi z głównych zadań tarczycy jest utrzymywanie metabolizmu na odpowiednim poziomie oraz termoregulacja.

Choroby tarczycy znacznie częściej występują u kobiet po 50 roku życia. Na rozwój choroby bardziej narażone są osoby, u których problemy z tarczycą występowały w rodzinie oraz – w przypadku choroby Hashimoto – pacjenci z już rozpoznanymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym.

W przypadku niedoczynności tarczycy podstawą jest leczenie farmakologiczne – suplementacja syntetycznych hormonów tarczycy. Dieta w żadnym stopniu nie zastąpi leków, ale może polepszyć ogólne samopoczucie pacjenta i poprawić komfort jego funkcjonowania.

Bardzo ważna jest np. odpowiednia podaż błonnika pokarmowego. Błonnik polepsza perystaltykę jelit i łagodzi problemy z zaparciami, które są częstą dolegliwością u osób z niedoczynnością tarczycy. Jego dobrym źródłem są otręby pszenne, pełnoziarniste produkty zbożowe, płatki owsiane, owoce, warzywa.

Zmniejszone tempo przemiany materii w niedoczynności tarczycy wiąże się z przyrostem masy ciała. W celu redukcji wagi nie należy jednak stosować diet z dużym deficytem kalorycznym, ponieważ mogą one dodatkowo spowalniać metabolizm. Zaleca się natomiast spożywanie 5 posiłków dziennie (3 głównych i 2 mniejszych), tak aby przerwy pomiędzy nimi nie były dłuższe niż 3-4h.

Prawidłowa praca tarczycy jest zależna na różnych etapach od wielu składników mineralnych. Są to przede wszystkim jod, żelazo, selen i cynk. Warto również pamiętać, aby dieta osób z chorobami tarczycy dostarczała odpowiednich ilości powyższych pierwiastków.

Podsumowując zbilansowana i zdrowa dieta jest bardzo ważna dla pacjentów z chorobami tarczycy, ale nie różni się ona znacząco od prawidłowej, pełnowartościowej diety zdrowej osoby. Podstawą leczenia chorób tarczycy jest odpowiednia farmakoterapia, którą ustala lekarz specjalista. Warto pamiętać jednak, że żywienie ma ogromny wpływ na jakość życia i samopoczucie każdego z nas.

Źródło:

Durbas, Mateusz. “Dieta i Suplementacja w Chorobie Hashimoto.” Medycyna Praktyczna, 2018, www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194575,dieta-i-suplementacja-w-chorobie-hashimoto.

Szczeklik, Andrzej, and Piotr Gajewski. Interna Szczeklika 2020/21: Mały Podręcznik. Medycyna Praktyczna, 2020.

Wnęk, Dominika. “Dieta w Niedoczynności Tarczycy.” Medycyna Praktyczna, 2017, www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/124437,dieta-w-niedoczynnosci-tarczycy.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext