Glukometr
Dodane 11 maja 2022
Pomiar glukozy we krwi jest podstawową metodą leczenia cukrzycy – prawidłowo wykonane pomiary są wskazówką – dla lekarza i pacjenta – jak odpowiednio dobrać leki i ich dawki. Bardzo ważne jest zatem, by chory potrafił posługiwać się glukometrem, a badaniu nie towarzyszył lęk lub dyskomfort.
Przed każdym oznaczeniem poziomu glikemii należy dokładnie umyć dłonie ciepłą wodą z mydłem. Ciepła woda poprawi krążenie krwi, co może ułatwić jej pobranie. Nie należy stosować alkoholu salicylowego, wody utlenionej lub innych substancji do odkażania, ponieważ mogą zafałszować pomiar. Dłonie należy dokładnie osuszyć.
Przed nakłuciem nie powinno się pocierać samej opuszki palca a całą dłoń – w ten sposób zapobiegamy uwolnieniu płynu tkankowego, który może rozcieńczyć pobieraną krew i zaniżyć wynik.
Nakłucie należy wykonać specjalnym nakłuwaczem. Przed jego użyciem należy zdjąć nasadkę, założyć czystą igłę (lancet) i ustawić odpowiednią głębokość nakłucia. Zaleca się nakłuwać palce inne niż kciuk i palec wskazujący oraz unikać iniekcji w sam środek opuszki.
Po nakłuciu należy nanieść pierwszą kroplę krwi na pasek testowy i odczytać pomiar.
Dla osób, które dopiero rozpoczynają domowe pomiary glikemii może okazać się to dosyć kłopotliwe. Bardzo ważne jest jednak by zachować cierpliwość i powoli oswajać się z całą procedurą badania. Początkowo uciążliwe i trudne do przeprowadzenia badania z czasem nie będzie już dla pacjenta problemem.
Każdy glukometr zależnie od producenta może nieco różnić się w obsłudze. Dlatego też nie należy zrażać się, kiedy pomiary nowym glukometrem początkowo przebiegają mniej sprawnie niż zazwyczaj.
Sprawdź glukometry dostępne w naszym sklepie. Nasze produkty cechuje intuicyjna obsługa, ergonomiczny kształt dopasowany do dłoni użytkownika oraz czytelny, duży wyświetlacz. Umieszczone na przedniej ścianie urządzenia przyciski, umożliwiają szybkie wykonanie czynności związanych z ustawieniem parametrów oraz z pomiarem stężenia glukozy we krwi.