Darmowa wysyłka od 300 zł

Nagła utrata masy ciała

Ponieważ coraz więcej osób cierpi na nadwagę i otyłość, dla wielu z nas chudnięcie jest czymś pożądanym. Jednak niezamierzony, gwałtowny spadek masy ciała powinien wzbudzić naszą czujność i skłonić do poszukiwania jego przyczyny.

Choroby nowotworowe

Spadek masy ciała może być jednym z pierwszych objawów choroby nowotworowej. Zwiększenie metabolizmu na skutek wzrostu guza oraz ogólne wyniszczenie będą objawiały się przede wszystkim chudnięciem.

Choroby endokrynologiczne

Nadczynność tarczycy jest jedną z częstszych chorób endokrynologicznych, których objawem jest znacznie wzmożony metabolizm. U pacjenta z nadczynnością tarczycy, nawet pomimo zwiększonego łaknienia i dużej podaży kalorii, będziemy obserwowali gwałtowny, niezamierzone spadek masy ciała.

Infekcje

Poważne infekcje, wymagające hospitalizacji i  profesjonalnej opieki medycznej powodują wzrost wydatku energetycznego organizmu, który zmaga się z chorobą. Towarzyszące infekcją gorączki i odwodnienie będą dodatkowo osłabiały organizm, m.in. prowadząc do spadku masy ciała.

Zbiegi operacyjne

Niemożność jedzenia i picia zarówno w okresie przed jak i po operacyjnym prowadzą do znacznych deficytów kalorycznych. Towarzyszące powikłania pooperacyjne czy trudności w adaptacji organizmu do nowej anatomii, np. po operacjach przewodu pokarmowego dodatkowo utrudniają szybki powrót do zbilansowanej diety.

Choroby przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego, np. celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna będą przyczyną poważnych zaburzeń wchłaniania, których bezpośrednim skutkiem jest znaczna utrata masy ciała. Co więcej, jeśli choroba wystąpi już w wieku dziecięcym będzie znacznie ograniczała i utrudniała prawidłowy rozwój fizyczny, a także psychiczny dziecka.

Zaburzenia łaknienia

Zaburzenia łaknienia mogą wystąpić na skutek chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. po udarze), chorób psychicznych (np. depresja), zatruć lekami, guzów mózgu czy zaburzeń metabolicznych prowadzących do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Wszystkie powyższe stany będą przede wszystkim wymagały leczenia choroby podstawowej.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext