Darmowa wysyłka od 300 zł

Przyczyny niepłodności u mężczyzn i kobiet

Definicja niepłodności
Według definicji WHO niepłodność to niemożność zajścia w ciążę, pomimo regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu), przez okres roku lub dłuższy, bez stosowania żadnych metod antykoncepcji.
Niepłodność to problem, który dotyczy coraz większej liczby par. Przyczyn niepłodności jest wiele, równie często leży ona po stronie kobiety, co mężczyzny. W 20% przypadków nie da się stwierdzić przyczyny niepłodności – mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej.

Jakie są przyczyny niepłodności u kobiet?
W około 30% stwierdzonych przypadków niepłodności u kobiet, diagnozuje się zaburzenia hormonalne. Choroby takich gruczołów jak przysadka, nadnercza czy tarczyca mogą niekorzystnie wpływać na zdolności reprodukcyjne kobiety, a nawet bezpośrednio powodować niepłodność. Zespół policystycznych jajników, w którym występują cykle bezowulacyjne lub niedoczynność tarczycy, związana ze zwiększonym ryzykiem poronień, to tylko jedne z wielu. Nieregularne miesiączki to problem zdrowotny wielu kobiet w wieku reprodukcyjnym, który może istotnie wpływać na zdolności reprodukcyjne.
W przewidywaniu czasu wystąpienia owulacji pomocne są testy badające stężenie hormonu LH w moczu, takie jak ULTRACZUŁY TEST OWULACYJNY firmy Diather.
Hormon LH jest wydzielany przez przysadkę, którego znaczny wzrost stężenia obserwuje się tuż przed owulacją. Pomiar LH jest bardziej wiarygodny niż pomiar temperatury ciała, ponieważ nie u wszystkich kobiet obserwuje się wahania temperatury w trakcie cyklu. U kobiet z regularnymi cyklami badanie najlepiej wykonać w dniu spodziewanej owulacji (połowa cyklu), a w przypadku nieregularnych cyklów częściej. Badanie nie jest wiarygodne u pacjentek z PCOS.

TEST OWULACYJNY ULTRACZUŁY kasetkowy

Problemy z zajściem w ciążę związane są również ze zmianami strukturalnymi narządów miednicy mniejszej. Są to m.in. niedrożność jajowodów, spowodowana np. zrostami pooperacyjnymi lub polipami, nieprawidłowa budowa macicy (np. macica dwurożna), mięśniaki macicy i towarzyszące im krwawienia, utrudniające implantację zarodka, endometrioza i jej konsekwencje, takie jak stany zapalne i tworzenie się zrostów w obrębie jamy brzusznej. Zrosty mogą być również skutkiem częstych, nawracających infekcji układu moczowo-płciowego.

Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn?
Przyczyną niepłodności mogą być wrodzone lub nabyte wady anatomiczne męskiego układu moczowo-płciowego. Niezstąpienie jąder, nieprawidłowa budowa nasieniowodów, wady cewki moczowej lub prącia mogą wpływać na zdolności reprodukcyjne. Częstą przeszkodą w staraniach pary o potomstwo są również zaburzenia erekcji, a w konsekwencji utrudnione stosunki seksualne. Żylaki powrózka nasiennego są bardzo częstą przyczyną zmniejszenia płodności męskiej. W 85% przypadków stwierdza się je po lewej stronie (wynika to prawdopodobnie ze specyficznej anatomii lewej żyły jądrowej). Nieprawidłowy odpływ krwi żylnej może sprzyjać niedokrwieniu jądra i jego przegrzaniu, których następstwem jest zaburzenie produkcji nasienia. Niektóre choroby infekcyjne, np. świnka powodują zapalenie najądrza i związaną z nim niepłodność. Warto również wspomnieć o czynnikach środowiskowych – palenie tytoniu, otyłość, nieprawidłowa dieta sprzyjają pogorszeniu płodności u obu płci. Udowodnionym czynnikiem niepłodności męskiej jest wysoka temperatura okolicy krocza. Korzystanie z podgrzewanych foteli, praca z laptopem na kolanach, gorące kąpiele zwiększają temperaturę ciała w okolicy moszny, której konsekwencją jest upośledzona spermatogeneza (produkcja plemników).
Wszystkie te czynniki mogą wpływać na jakość nasienia lub na jego transport z kanalików nasiennych do dróg rodnych kobiety. Parametry, które są oceniane w trakcie badania nasienia to m.in. ilość plemników, ruchliwość oraz prawidłowość ich budowy. Oznaczenie stężenia plemników w nasieniu można wykonać samodzielnie, w domu. TEST MAGNI MAN jest dostępny bez recepty, przeznaczony do kontroli płodności męskiej. Test wskazuje czy stężenie plemników w próbce nasienia jest niższe niż 15mln/ml – jeden z potencjalnych czynników niepłodności męskiej!

TEST MAGNI-MAN kasetkowy

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext