Darmowa wysyłka od 300 zł

Infekcje intymne

U kobiet – szczególnie w okresie prokreacyjnym – zapalenia narządów płciowych należą do jednych z najczęstszych infekcji. Możemy wyróżnić zakażenia dolnego odcinka narządów płciowych (sromu, pochwy i szyjki macicy) oraz zapalenia narządów położonych w jamie brzusznej (macica, jajowody, jajniki, przymacicza). Jałowy górny odcinek jest oddzielony szyjką macicy od skolonizowanego przez mikroorganizmy dolnego odcinka.

Mikroflora pochwy i szyjki macicy jest kluczowym mechanizmem obronnym – chroni przed rozwojem patogennych szczepów bakterii i zakażeniom żeńskich narządów położonych w jamie brzusznej.

Prawidłowo w 1g wydzieliny z pochwy znajdują się miliardy bakterii!

U zdrowych kobiet mikroflorę pochwy tworzą przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.), ale także wiele innych bakterii, które bezobjawowo kolonizują drogi rodne. Są to m.in. Corynebacterium spp., Staphylococcus epidermidis, Streptococcus spp., Escherichia coli.

Biocenoza pochwy podlega zmianom w czasie cyklu miesiączkowego, ciąży, w przypadku zmiany partnera seksualnego, terapii hormonalnej, menopauzy, po operacjach ginekologicznych.

Prawidłowa kolonizacja pochwy pałeczkami kwasu mlekowego zapobiega namnażaniu się patogennych bakterii. Ponadto warto zwrócić uwagę na ochronną rolę śluzu, w którym zawarte są liczne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym.

Kluczowym mechanizmem obronnym przeciwko rozwojowi infekcji intymnych jest utrzymanie prawidłowego, kwasowego pH pochwy, które wynosi 3,8 – 4,5.

W celu oceny pH pochwy możesz wykonać domowy test panelowy. Badanie pozwala określić czy nie jesteś narażona na infekcje intymne, które objawiają się m.in. świądem w okolicach pochwy, zaczerwienieniem pochwy i sromu, charakterystycznymi upławami, bolesnością i pieczeniem sromu, specyficznym zapachem oraz bólem podczas stosunku płciowego.

Zobacz także:

TEST INFEKCJE INTYMNE panelowy

 

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext