Darmowa wysyłka od 300 zł

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny to grupa czynników ryzyka, które współwystępują ze sobą i przyczyniają się do rozwoju cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych.

W skład zespołu metabolicznego wchodzą otyłość brzuszna (centralna), zaburzenia gospodarki tłuszczowo-węglowodanowej i podwyższone ciśnienie tętnicze.

Aby móc rozpoznać zespół metaboliczny muszą być spełnione u pacjenta 3 lub więcej z poniższych kryteriów:

– obwód talii >94 cm u mężczyzn i >80 cm u kobiet

– ciśnienie tętnicze krwi skurczowe >130 mmHg i/lub rozkurczowe >85 mmHg lub leczenie farmakologiczne wcześniej zdiagnozowanego nadciśnienia tętniczego

– stężenie glukozy w surowicy krwi na czczo >100 mg/dl lub leczenie doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi

– stężenie trójglicerydów we krwi >150 mg/dl lub jego leczenie farmakologiczne

– stężenie cholesterolu HDL <40 mg/dl u mężczyzn i <50 mg/dl u kobiet lub jego leczenie farmakologiczne

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na rozwój zespołu metabolicznego jest styl życia. Dlatego podstawą leczenia w już rozpoznanym zespole metabolicznym jest dieta z ograniczoną podażą kalorii oraz aktywność fizyczna, a także rezygnacja z używek – przede wszystkim tytoniu.

Ponieważ w zespole metabolicznym brane są pod uwagę takie parametry jak stężenie lipidów, stężenie glukozy na czczo, masa ciała oraz ciśnienie tętnicze, pacjent powinien regularnie kontrolować te wartości. Regularne badanie profilu lipidowego, pomiar stężenia glukozy, ważenie się oraz mierzenie obwodu brzucha oraz pomiar ciśnienia tętniczego to podstawa dobrej kontroli stanu zdrowia osób z zespołem metabolicznym.

Zespół metaboliczny prowadzi do rozwoju poważnych chorób takich cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, które będą już wymagały nie tylko zmiany stylu życia, ale także zaawansowanego leczenia farmakologicznego.

Zobacz też: Czy to już zawał?, Lipidogram, Cukrzyca typu II – przebieg choroby

Źródło:

Sieradzki, Jacek, and Ewa Płaszkiewicz-Jankowska. “Zespół Metaboliczny.” Medycyna Praktyczna, 2020, www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.13.5.

Szczeklik, Andrzej, and Piotr Gajewski. Interna Szczeklika 2020. Medycyna Praktyczna, 2020.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext