Kasetkowy test antygenowy – złoty środek pomiędzy dokładnością a ceną
Jaki jest mechanizm działania kasetkowego testu antygenowego (na przykładzie HUMASIS COVID-19 Ag test)? Jakie są jego parametry względem innych komercyjnie dostępnych testów? W niniejszym wpisie postaramy odpowiedzieć na Państwa pytania.
Mechanizm działania
Działanie testu oparte jest na wykorzystaniu zawartych w kasecie testowej swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom (elementom wirusa) charakterystycznym dla SARS-CoV-2. Tymi antygenami są:
- białka nukleokapsydu wirusa SARS-CoV-2
- białko fuzyjne SARS-CoV-2 (białko S)
Białko fuzyjne S wirusa (ang. Spike) odgrywa kluczową rolę w procesie wnikania wirusa do komórek gospodarza. Łączy się z receptorami (receptory dla białka konwertazy angiotensyny II występującego głównie w płucach) na powierzchniach komórek, co umożliwia mu wniknięcie do komórki. Wirus po wniknięciu może rozpocząć cykl produkcji setek kolejnych wirusów, przy pomocy struktur naszych komórek.
Białka nukleokapsydu (białka N) – pełniące funkcję ochronną dla dużej cząsteczki RNA oraz uczestniczące w modyfikacji procesów komórkowych i replikacji wirusa (powstawaniu nowych cząstek).
Procedura testowa
Po wprowadzeniu do studzienki kasety testowej badanej próbki poddawana jest ona migracji do strefy zawierającej przeciwciała skierowane przeciwko antygenom SARS-CoV-2. Jeśli badana próbka zawiera antygeny wirusa SARS-CoV-2, powstaje kompleks antygen-przeciwciało. Jeśli doszło do połączenia przeciwciał zawartych w kasetce z antygenami SARS-CoV-2 dochodzi do powstania barwnej linii T. Obecność barwnej linii w obszarze linii kontrolnej C świadczy o prawidłowo przeprowadzonym badaniu.
Porównanie do innych testów komercyjnych
Kasetkowy test antygenowy co do zasady jest dokładniejszy od testu serologicznego. Wynika to z tego, że wykrywa on bezpośrednio antygen wirusa (białko S lub białko N). Test serologiczny wykrywa jedynie odpowiedź naszego układu odpornościowego na zakażenie (przeciwciała IgG/IgM), czyli wykrywa wirusa w sposób pośredni. Daje to testowi antygenowemu wysoką pozycje w palecie badań diagnostycznych COVID-19. Mniejsza dokładność testu serologicznego znajduje odzwierciedlenie w cenie – test serologiczny jest najtańsza metodą diagnostyczną COVID-19 na rynku komercyjnym.
Jak wygląda porównanie kasetkowego testu antygenowego (COVID-19 Ag HUMASIS) do testu molekularnego PCR?
Tabela 1. Porównanie testów antygenowych i PCR.
Kasetkowy test antygenowy pomimo nieznacznie niższej dokładności niż metoda PCR cechuje się wieloma zaletami (cena, czas oczekiwania na wynik). Jest bardzo dobrym testem do zbadania niepokojących objawów mogących wskazywać COVID-19 (gorączka, osłabienie, suchy kaszel, osłabienie węchu i smaku). Jednocześnie zachowuje wyższe parametry dokładności od testu serologicznego. Te aspekty czynią z niego złoty środek diagnostyki COVID-19 – niewiele wyższa cena od testu serologicznego, przy zbliżonej jakości diagnostycznej testu molekularnego PCR.
Zobacz również:
Test serologiczny wykrywający koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19)
Na czym polega test molekularny PCR na koronawirusa SARS-CoV-2?