Darmowa wysyłka od 300 zł

Test serologiczny wykrywający koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19)

Izolacja zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest podstawową metodą walki z epidemią. Jak odróżnić osoby zakażone od zdrowych? Serologiczny test kasetkowy jest najszybszą i jednocześnie najtańszą (cena ok. 50zł) metodą diagnostyczną w kierunku koronawiursa SARS-CoV-2. W poniższym materiale postaramy się wyjaśnić metodę działania tego testu.

Test serologiczny wykrywa zakażenie w sposób pośredni poprzez detekcję przeciwciał (w klasie IgG i IgM).

Przeciwciała to cząsteczki krążące w naszej krwi, mające na celu wykrycie i zneutralizowanie wroga np. wirusa, bakterii. Produkowane są przez komórki układu odpornościowego nazywane komórkami plazmatycznymi (pochodzącymi od limfocytów B). Dzięki nim możemy cieszyć się ciągłym zdrowiem, gdyż w każdej chwili przeciwciała bronią nasz organizm przed miliardami drobnoustrojów chorobotwórczych. Przeciwciała są wyspecjalizowanymi cząsteczkami dzięki czemu atakują konkretne cele, np. przeciwciała przeciwko odrze, przeciwciała przeciwko WZW B.

Przeciwciała opłaszczające (atakujące) wirusa

Organizm produkuje różne rodzaje przeciwciał w zależności od ich budowy oraz płynu ustrojowego, w którym się znajdują. Wyróżniamy następujące klasy (rodzaje) przeciwciał:

Klasa IgA – występują w ślinie, łzach. Stanowią pierwszą barierę obronną. Są mało wyspecjalizowane,

Klasa IgD – mało zbadana, mają funkcje receptorową dla limfocytów B,

Klasa IgE – odpowiadają za reakcje alergiczne,

Klasa IgG – główne przeciwciała obronne, występują jedynie we krwi; są produkowane z pewnym opóźnieniem, aby mogły walczyć z dobrze „poznanym” przez organizm wrogiem; utrzymują się nawet wiele lat po zakażeniu (lub zaszczepieniu),

Klasa IgM – przeciwciała pierwszego rzutu, występują jedynie w krwi, szybko produkowane, szybko zanikają; stanowią główną linię obrony dopóki organizm nie wyprodukuje przeciwciał IgG.

 

Przeciwciała w klasie IgM są produkowane od samego początku objawowej infekcji. Przeciwciała IgG są produkowane od 7 dnia objawów, ale utrzymują się znacznie dłużej (w przypadku SARS- CoV-2 ponad rok).

 

Testy kasetkowe (jak np. COVID-19 IgG/IgM HUMASIS) wykrywają obie klasy przeciwciał, broniących nas przed koronawirusem. Dzięki temu dają pełniejszą informację o statusie zakażenia.

Ryc. 1. Interpretacja wyników testu serologicznego COVID-19 IgG/IgM HUMASIS.

Jak szczegółowo interpretować wynik testu COVID-19 IgG/IgM HUMASIS?

Tabela przedstawiająca jak interpretować wyniki testu serologicznego na SARS-CoV-2.

Tabela 1. Interpretacja wyniku testu serologicznego w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

Odpowiedź naszego organizmu na zakażenie dostarcza nam mnóstwo przydatnych klinicznie informacji, które wykorzystujemy w diagnostyce innych chorób wirusowych, np. badając poziom przeciwciał IgM w zakażeniu WZW A czy w boreliozie. Pomimo, że COVID-19 IgG/IgM HUMASIS nie wykrywa bezpośrednio wirusa w naszym organizmie, jest bardzo szybkim i stosunkowo tanim narzędziem do diagnostyki COVID-19.

Przeczytaj również:

Kasetkowy test antygenowy – złoty środek pomiędzy dokładnością a ceną

Na czym polega test molekularny PCR na koronawirusa SARS-CoV-2?

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext