Darmowa wysyłka od 300 zł

Czym różni się przeziębienie od grypy?

Przez lata jesteśmy regularnie bombardowani w telewizji reklamami preparatów„na przeziębienie i grypę”. Czy jednak te dwie jednostki chorobowe są do siebie tak podobne jak czasami sugerują reklamy?

Podstawowa różnica polega na czynniku etiologicznym obu tych chorób. Grypa jest wywoływana przez wirusa grypy typu A lub B. Przeziębienie jest natomiast wywoływane przez wiele wirusów z grupy rinowirusów (najczęściej), adenowirusów czy np. wirusów paragrypy.

Istnieją dwie możliwości rozróżnienia tych dwóch jednostek chorobowych:

1. Na podstawie objawów które prezentuje pacjent (patrz tabela poniżej)

2. Na podstawie testów potwierdzających zakażenie wirusem grypy A i B (i tym samym wykluczających przeziębienie)

Testy na grypę są coraz częstszą metodą diagnostyczną stosowaną w placówkach służby zdrowia. Po pobraniu wymazu z nosa lub nosogardła za pomocą specjalnej wymazówki dołączonej do zestawu testowego, nanosimy przygotowany w buforze ekstrakcyjnym materiał do okienka testowego na kasecie testowej. Po 8 minutach odczytujemy wynik. Prążek kontrolny C informuje o poprawnym wykonaniu testu. Pojawienie się prążka C i któregoś z T świadczy o zakażeniu wirusem grypy typu A lub B. Znajomość typu wirusa ma znaczenie dla lekarza dobierającego leczenie przeciwwirusowe.

Schemat wykonania testu kasetkowego na grypę.Rycina 1. Schemat wykonania badania testem kasetkowym Influenza A + B (sprawdź produkt: INFLUENZA A + B).

 

 

Tabela prezentująca różnice pomiędzy grypą i przeziębieniem.
Tabela 1. Przebieg kliniczny przeziębienia i grypy.

 

Z powyższych informacji wynika, że grypa jest poważną chorobą górnych dróg oddechowych, która bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem oraz długiego odpoczynku w okresie choroby. W niektórych przypadkach lekarz może wdrożyć leczenie przyczynowe infekcji – leczenie przeciwwirusowe. Najczęściej ma to miejsce w przypadku wczesnych infekcji do 24-48h. Przeziębienie jest znacznie lżejszym stanem chorobowym, który nie wymaga tak długiego leczenia i odpoczynku od obowiązków.

Zobacz również:
Dlaczego powinniśmy bać się grypy?
Dlaczego powinniśmy szczepić się co roku na grypę? Kto powinien się zaszczepić?

 

Źródło:
Przybyłowski, Tadeusz. “Powikłania Grypy.” Medycyna Po Dyplomie, vol. 20, no. 11, 2011, pp. 85–91.

 

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext