Darmowa wysyłka od 300 zł

Jak rozpoznać Anginę u dziecka i co robić w takiej sytuacji?

Rozpoznawanie i leczenie anginy u dziecka

Angina to jedna z częstszych przyczyn silnego bólu gardła wśród dzieci i młodzieży. Szczyt zachorowań na anginę przypada na okres zimowo-wiosenny. U dzieci, które uczęszczają do żłobków czy przedszkoli lub posiadają starsze rodzeństwo w wieku szkolnym, średnio może zdarzać się nawet 6 zachorowań w ciągu roku. Ból gardła u dziecka wiąże się z dużym dyskomfortem, dlatego warto wiedzieć jak szybko zaradzić temu problemowi.

Angina – ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła

Angina czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła wywoływane jest przez bakterie Streptococcus Pyogenes. Jest to choroba o etiologii bakteryjnej, która wymaga szybkiego wdrożenia terapii antybiotykiem (najczęściej Penicylina Fenoksymetylenowa podawana doustnie w tabletkach przez 10 dni).

 

Różnice w objawach anginy bakteryjnej i wirusowej

Niektóre objawy anginy są niecharakterystyczne, przez co nie każdy stan zapalny gardła będzie oznaczał jej rozpoznanie. Wiele objawów anginy może także wskazywać na znacznie łagodniejszą, wirusową infekcję gardła. Poniższa tabela pokazuje jakie są różnice w objawach między anginą paciorkowcową (bakteryjną, ropną) a infekcją wirusową gardła.

Objawy wskazujące anginę bakteryjną (inaczej: ropną)Objawy wskazujące na anginę wirusową (inaczej: nieropną)
Gwałtowne rozpoczęcie objawówObjawy narastają powoli
Brak kataruWystępuję lejący się katar
Brak kaszluWystępuje suchy kaszel
Wysoka gorączka powyżej 38 st. CStan podgorączkowy, niska gorączka
Migdałki gardłowe powiększone i zaczerwienione, może się pojawić biały nalotMigdałki powiększone, brak białego nalotu
Język początkowo z białym nalotem, potem w kolorze malinowymJęzyk lekko zaczerwieniony, brak białego nalotu
Silny ból gardłaBól gardła nieznacznie nasilony
Mogą występować wymioty i bóle brzuchaBrak objawów ze strony układu pokarmowego
TEST ANGINA STREP A – DODATNI (+)

 

TEST ANGINA STREP A – UJEMNY (-)

 

Szybka pomoc w przypadku podejrzenia anginy u dziecka

Dla wielu rodziców rozróżnienie objawów u małego dziecka jest dużym wyzwaniem, dlatego warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Jednak w sezonie infekcyjnym ciężko o szybką konsultację lekarską w poradni. Co jeśli wizyta u lekarza jest możliwa dopiero za kilka dni, a mały pacjent cierpi?

Wtedy najszybszą metodą jest zakupienie w aptece testu wykrywającego bakterię paciorkowca (Streptococcus Pyogenes) w gardle. Dzięki niemu już w 15 minut dowiemy się, czy nasza pociecha ma groźną infekcję bakteryjną czy też zwykłą infekcję wirusową, która nie powinna nas nadmiernie niepokoić.

W przypadku wyniku dodatniego (+) możemy bez zwłoki umówić się na bardziej dostępną teleporadę z lekarzem, przedstawić mu wynik testu i wdrożyć antybiotykoterapię.

W przypadku wyniku ujemnego oszczędzamy naszemu dziecku niepotrzebnej antybiotykoterapii, która może być obciążająca dla jego flory jelitowej.

Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w przypadku podejrzenia anginy u dziecka, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext