Darmowa wysyłka od 300 zł

WITAMINA D: wpływ na układ kostny

WITAMINA D: wpływ na układ kostny

Witamina D odgrywa istotną rolę w procesie wchłaniania wapnia, które odbywa się w jelicie cienkim. O funkcji witaminy D w procesie mineralizacji kości świadczy fakt, iż stan tkanki kostnej ulega pogorszeniu w okresie jesienno-zimowym, kiedy skórna synteza witaminy D pod wpływem działania promieni słonecznych jest znacznie ograniczona. Poziom 25(OH)D w surowicy krwi jest bezpośrednio związany ze stopniem mineralizacji kości. Przewlekły niedobór witaminy D prowadzi do zaburzenia procesu wchłaniania wapnia, a w rezultacie spadku stężenie wapnia we krwi. W odpowiedzi na nieprawidłowy poziom wapnia we krwi przytarczyce zwiększają produkcję parathormonu (PTH), który kosztem wapnia zgromadzonego w kościach, uzupełnia jego niedobory w surowicy krwi. Proces ten przebiega poprzez aktywację osteoklastów (komórek kości), co skutkuje destrukcją tkanki kostnej.

Zobacz też: wpływ witaminy D na ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, na układ mięśniowy, układ krążenia, insulinooporność i rozwój cukrzycy.

 

Źródło:
Głowacki, Łukasz. “Szlakami Witaminy D.” Biotechnologia.pl, 2016, biotechnologia.pl/biotechnologia/szlakami-witaminy-d,16534.
Przygoda, Beata. “Witamina D.” Medycyna Praktyczna, 2016, www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext