Darmowa wysyłka od 300 zł

Jak przygotować się do jesieni?

Dni są coraz krótsze, a pogoda zaczyna dawać nam znać o zbliżającej się jesieni. To czas, który powinniśmy jak najlepiej wykorzystać łapiąc ostatnie promienie słońca. Już bowiem od października będziemy musieli powrócić do suplementacji witaminy D.

Przypomnijmy, że witamina D to jedna z ważniejszych witamin dla naszego organizmu, która odpowiada między innymi za prawidłową funkcję i strukturę kości. Co ciekawe, poprzez syntezę skórną jesteśmy w stanie samodzielnie dostarczyć większość potrzebnej nam witaminy D. Niestety dotyczy to tylko miesięcy wiosennych i letnich kiedy wraz ze światłem słonecznym dociera na naszą półkulę odpowiednia ilości promieni UVB.

Pod wpływem promieniowania UVB z 7-dehydrocholesterolu w skórze powstaje pierwotna forma witaminy D3, która podlega dalszym przekształceniom w wątrobie i nerkach. Witamina D3 w wątrobie ulega pierwszemu etapowi hydroksylacji i przemianie w formę magazynową 25(OH)D. Aktywna postać witaminy D3 powstaje w nerkach, gdzie zachodzi drugi etap hydroksylacji, którego końcowym produktem jest forma 1,25(OH)2D.

Kiedy już wiemy, że suplementacja witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym jest konieczna, musimy sprawdzić jaka dawka będzie dla nas najodpowiedniejsza. Dla osób dorosłych w wieku od 18 do 65 roku życia, zalecana dzienna dawka witaminy D3 to od 800 do 2000 IU. Jak widać zakres jest bardzo szeroki, więc ostateczna dawka będzie uzależniona zarówno od masy ciała jak i ewentualnych niedoborów pacjenta.

Jak można zbadać poziom witaminy D3 we krwi i przekonać się czy jest on prawidłowy? Najprostszym sposobem jest wykonanie szybkiego testu kasetkowego. Taki test kupisz bez recepty i z łatwością wykonasz samodzielnie w domu. Materiałem do badania jest krew pobrana z opuszki palca, którą nakłada się za pomocą specjalnej pipetki na okienko testowe. Już po 10 minutach wynik jest gotowy do odczytu. Test kasetkowy bada poziom magazynowej formy witaminy D3 – 25(OH)D. Jest on tańszą, ale równie skuteczną alternatywą dla testów laboratoryjnych.

Jeżeli już wykonaliśmy test i upewniliśmy się, że nie mamy niedoboru witaminy D możemy rozpocząć jej codzienną suplementację w standardowych dawkach. Wyniki świadczące o zbyt niskim poziomie witaminy D powinny być skonsultowane z lekarzem, który zleci ewentualnie dodatkowe badania i dobierze lek w odpowiedniej dawce.

Zobacz również:

WITAMINA D: Jak zbadać jej poziom? Jak sprawdzić skuteczność suplementacji?

WITAMINA D: Skąd nasz organizm ją pozyskuje? Jak w naturalny sposób zwiększać jej poziom?

WITAMINA D: Co utrudnia jej produkcję w skórze?

WITAMINA D: Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy D?

WITAMINA D: Czym różni się witamina 25(OH)D od 1,25(OH)2D? Metabolizm witaminy D.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext