Darmowa wysyłka od 350 zł

WITAMINA D: wpływ na układ mięśniowy

WITAMINA D: wpływ na układ mięśniowy

Badania naukowe świadczą o bezpośrednim związku między niedoborem witaminy D, a schorzeniami tkanki mięśniowej, takimi jak miopatia. Zauważono, że deficyt witaminy D sprzyja zmniejszeniu ilości białych włókien mięśniowych (typ II), co jest typowym objawem procesów starzenia organizmu. Na poziomie molekularno-biologicznym witamina D wpływa na transport komórkowy jonów wapnia oraz syntezę niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania mięśni białek, takich jak aktyna i troponina. Dowiedziono, że prawidłowe funkcjonowanie mięśni jest pozytywnie skorelowane z poziomem 25(OH)D, zaś negatywnie ze stężeniem parathormonu (PTH). Nie wykazano natomiast żadnego wpływu 1,25(OH)2D na siłę mięśni.

Suplementacja witaminy D pozwala odwrócić atrofię mięśniową. Badania wykazały, że pierwsze rezultaty widoczne były już po 3 miesiącach kuracji witaminą D, jednakże najlepsze efekty obserwowano po 6-12 miesiącach leczenia.

 

W badaniach naukowych dowiedziono, że prawidłowy poziom witaminy D zmniejsza epizody bólów mięśni w przewlekłym leczeniu statynami (produkty lecznicze stosowane w prewencji ostrych zespołów wieńcowych).

Zobacz również: wpływ witaminy D na ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, insulinooporność i rozwój cukrzycy, układ kostny, układ krążenia.

Źródło:
Głowacki, Łukasz. “Szlakami Witaminy D.” Biotechnologia.pl, 2016, biotechnologia.pl/biotechnologia/szlakami-witaminy-d,16534.
Przygoda, Beata. “Witamina D.” Medycyna Praktyczna, 2016, www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d.

prevPOPRZEDNI ARTYKUŁNASTĘPNY ARTYKUŁnext